Winkelmandje : geen artikelen
  • Over CIDI
  • Word vriend(in)
  • Steun CIDI
  • Contact
  • Weblinks
  • Agenda
  • English
CIDI Centrum Informatie en Documentatie Israel
  • Nieuws
  • Achtergrond
  • Antisemitisme
  • Dialoog
  • Educatie
  • Multimedia
  • CIDItv
  • Webshop
  • FAQ
Zoeken
  • Nieuwsberichten
  • Nieuwsbrief
  • CIDI in de media
  • Archief
  • Ontvang ons nieuws via e-mail

'KB moet geen nazikranten op internet zetten'

do 26-08-2010
Kopafbeelding

25 Augustus maakte de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag bekend om 26 nazikranten uit de Tweede Wereldoorlog online te zetten. CIDI-directeur Ronny Naftaniel heeft begrip voor de beweegredenen van de KB, maar vreest dat de instelling daarmee munitie aanlevert voor antisemieten: "Op internet kun je heel makkelijk met zoektermen al die kranten doorlopen. Het wordt dan heel makkelijk om met knippen en plakken een antisemitisch verhaal te maken."

Angst voor nazikranten op internet

NIJMEGEN - De Koninklijke Bibliotheek in Den Haag (KB) moet geen nazikranten op internet zetten.

Het gevaar is te groot dat de instelling daarmee 'munitie aanlevert voor antisemieten'. Dat zegt directeur Ronny Naftaniel van het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI).

Gisteren maakte de KB bekend, ondanks eerdere ophef, 26 'foute' kranten uit de Tweede Wereldoorlog toch online te zetten. De bibliotheek vindt het belangrijk 'om de historische werkelijkheid ongecensureerd aan iedereen ter beschikking te stellen', aldus een woordvoerder. De kranten zijn nu al op papier te raadplegen. Naftaniel zegt begrip te hebben voor de beweegredenen van de KB. "Maar geen racist zal al die kranten op papier bekijken. Op internet kun je heel makkelijk met zoektermen al die kranten doorlopen. Het wordt dan heel makkelijk om met knippen en plakken een antisemitisch verhaal te maken."

Het gaat hem niet alleen om anti-joodse verhalen. "Het wordt ook erg makkelijk om te achterhalen wie er fout was in de oorlog." Kinderen van NSB-ouders staan positief tegenover de databank. Dat hebben zij volgens de KB laten weten, tijdens een besloten bijeenkomst over dit onderwerp, op initiatief van de bibliotheek.

Het ministerie van Justitie stelde eerder dat publicatie mogelijk strafbaar is. De KB zou daarmee de verspreider van discriminerende inhoud kunnen zijn. Ook zou de instelling beschouwd kunnen worden als medeplichtige van personen die misbruik maken van deze kranten. Omdat de meningen van juristen niet eenduidig zijn, heeft de KB gisteren toch besloten tot publicatie op internet over te gaan.

De KB bouwt een digitaal krantenarchief van alle landelijke, regionale, lokale en koloniale kranten van de afgelopen vierhonderd jaar.

Het CIDI gaat niet proberen de publicatie tegen te houden. Naftaniel sluit niet uit dat de KB in de toekomst gedaagd wordt. Het centrum is gewoon aangifte te doen van antisemitisme en daarbij zou de rol van de KB aan bod kunnen komen.

Bron: BN/DeStem

 

Vorige paginaTerug Print

Ben jij een (beginnende) journalist met specifieke interesse in Midden-Oosten verslaggeving? Meld je dan nu aan voor CIDI's Studiereis 'Achter het nieuws in Israel'! Aanmelden kan tot 27 mei 2012

 


Either scripts and active content are not permitted to run or Adobe Flash Player version 10.0.0 or greater is not installed.

Get Adobe Flash Player
Meer info: 

Agenda

ma 21 mei 20:00 - 10:21
Michal Waller over de rechtspositie van de Israelische vrouw
vr 29 jun - di 10 jul
Studiereis 'Achter het nieuws in Israel' voor beginnende journalisten
steun CIDI
Antisemitisme
Share |

President Shimon Peres: Be My Friend For Peace -Noy Alush Remix


CIDI voor kinderen
Volg CIDI op Twitter

Cidi webshop

Een staat, twee staten

Historisch overzicht en analyse van de voorstellen voor de oplossing van het Israelisch-Palestijns conflict sinds 1948. Door Benny Morris.

€ 17,95

Lesbrief en boek: Kernpunten van het Israelisch-Palestijns conflict

Voor HAVO/VWO-docenten die de achtergronden van het Israelisch-Palestijns conflict in de klas willen behandelen. Door Hadassa Hirschfeld.

€ 19,50

De zeven levens van de Protocollen van de Wijzen van Zion

Een antwoord op de vraag waarom er nog steeds mensen zijn die beweren dat deze vervalste antisemitische protocollen echt zijn. Door Prof. Dr. Klaas A.D. Smelik.

€ 17,95

Oorlog op Afstand

De betrokkenheid van Iran bij de terreurbewegingen Hezbollah, Hamas en Islamitische Jihad. Door Aaldert van Soest.

€ 12,95

Joden-haat en Zion's-haat - een drama in vijf bedrijven

Een bespreking van jodenhaat in zijn hedendaagse uitrusting. Door prof. dr. H.M. van Praag.

€ 18,95
CIDI Postbus 11646 2502 AP Den Haag | T: 070-364 68 62 | F: 070-365 33 72 | E: | Giro 32.19.484 | Bank 465781810