Centrum Informatie en Documentatie Israel > Nieuwsoverzicht 2004 www.cidi.nl - Terug naar Home Page
 

Nieuwsartikel 2004

 
  NOS Nieuws, 24 oktober 2004

Kabinet Sharon achter Gaza-plan

Israelische kolonisten die wegmoeten uit hun nederzettingen in bezet gebied krijgen compensatie. Het Israëlische kabinet van premier Sharon heeft met 13 tegen zes ingestemd met een plan om per gezin minstens 180.000 euro te betalen.

Onder de zes tegenstemmers waren vijf ministers van Sharons eigen Likud. Zij willen geen land opgeven.

Ontruimingsplan

Premier Sharon wil alle 21 nederzettingen in de Gazastrook en vier van de 120 nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever voor juli volgend jaar ontruimen. In totaal gaat het om ruim 8000 kolonisten. Wie meewerkt krijgt een geldbedrag.

"De wet maakt de zaken zo gemakkelijk mogelijk voor de kolonisten die worden geëvacueerd en ik ben er zeker van dat zij die tegen het ontruimingsplan zijn, het voor de kolonisten niet onnodig moeilijk willen maken", zo zei Sharon vlak voor de kabinetsstemming.

De bewaking van nederzettingen in de bezette gebieden vergt een enorme inzet van het Israëlische leger en drukt zwaar op de Israëlische begroting. Sharon wil zich concentreren op de verdediging van de grotere nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever.

Burgeroorlog

De kolonisten verwijten Sharon dat hij zwicht voor de Palestijnse terreur en voorzien dat de terugtrekking uit de Gazastrook tot een burgeroorlog in Israël zal leiden. Volgens de politie wordt Sharon, ooit de held van de kolonisten, met de dood bedreigd.

Het plan komt morgen in het Israelische parlement aan de orde. Waarschijnlijk wordt er overmorgen over gestemd. Sharon heeft een minderheidskabinet en is dus afhankelijk van de steun van de linkse oppositie.